O prodajnem uspehu in karakteristikah penečega vina Prosecco sem že pisala v tem blogu, zato bo tukaj beseda le o priljubljenih poletnih pijačah, katerih glavna sestavina je Prosecco. Ne obremenjujete se preveč z merjenjem sestavin, te pijače se mešajo po okusu, mere so zgolj informativne.
Spritz Aperol je najbolje prodajana pijača v Italiji, počasi pa osvaja tudi slovenske bare. Aperol je aperitiv, ki ima kar nekaj sestavin med njimi tudi: encijan (svišč), rabarbaro, kinin, kar nakazuje na grenčico. Pravilno pripravljen je pravi užitek za poletne mesece, saj govorimo o okusni grenko-sladki osvežilni pijači. Razmerje je približno 3:2:1, kar pomeni, da je ta pijača sestavljena iz 3-eh enot Prosecca, 2-eh enot Aperola in 1 enote sode. Kozarec naj bo dovolj velik, ker se vanj da zajetna količina ledu, nakar se čez polije Aperol, Prosecco in na koncu še soda ter doda košček pomaranče. Enostavno in zabavno! V italijanskih barih večinoma zraven postrežejo še čips ali arašide, saj pravilno ocenjujejo, da bo gost tako naročil še eno rundo. Cena je od 2,5€-4€/kozarec, odvisno od bara in lokacije.
Obstajajo različne izvedbe te pijače, recimo Spritz Veneziano, kjer zgornji mešanici, dodajo olivo na zobotrebcu. Oliva naj bo mesnata, izkoščičena in okusna, kar da tej pijači piko na i.
Aperol lahko zamenjamo tudi s Campari-jem, v tem primeru imamo Campari Spritz, le razmerja je treba nekoliko prilagoditi, saj je Campari bolj grenak in vsebuje za cca. polovico več alkohola kot Aperol. V kolikor vam je okus Sprit Aperola nekoliko presladek, je ta zamenjava na mestu.
Hugo je zanimiva poletna pijača, zelo priljubljena v germanskemu delu Evrope. Sestavine so: Prosecco, soda, bezgov sirup, limeta, lističi mete in led. V kozarec damo ledene kocke, nato bezgov sirup (po okusu) kot če bi delali sok, sledi Prosecco (cca. 1,5 dcl) in mineralna voda. Dodamo še med dlanmi rahlo zmečkane lističe mete ter rezino limete.
Martini Royale je sestavljen iz: belega Martinija, Prosecca, soka in rezine limete, ledenih kock in lističev mete. V kozarec čez led vlijemo Martini Bianco in Prosecco v razmerju 1:1, sok polovice limete, lističe mete ter dodamo še rezino limete.
Bellini je mešanica Prosecca in sadne kaše bele breskve. Izvira iz Benetk, natančneje iz znamenitega Harry’s Bar-a, kjer ga je prvič zmešal Giuseppe Cipriani, nekje okoli leta 1940. Svetovno slavo je ta koktejl dosegel, ko so ga začeli ponujati v New York-u. Bellini je enostaven koktajl, če si ga privoščite v Harry’s bar-u boste plačali veliko za nekaj, kar zelo enostavno pripravite sami. Potrebujete izkoščičene bele breskve, lahko tudi navadne, rezalnik in cedilo. Breskve narežete v rezalnik, zmiksate, pretlačite skozi cedilo, ta pire date v kozarec in čez prelijete močno ohlajen Prosecco. Za bolj rozasto barvo (tak je originalen Bellini) dodate še malo češnjevega soka.
Rossini je popolnoma enaka zadeva kot Bellini, le da uporabimo jagodni pire in Prosecco. Zadnje čase je Rossini celo bolj priljubljen kot Bellini.
Prosecco Royale je izpeljanka slavnega francoskega koktejla Kir Royale, ki je sestavljen iz Crème de Cassis-a (liker črnega ribeza) in šampanjca. To naj bi bila tudi pijača James Bonda. Prosecco Royale pripravimo tako, da v kozarec natočimo malo Crème de Cassis, čez ta liker pa še močno ohlajen Prosecco. Pa na zdravje!