Cremino izhaja iz severne italijanske pokrajine Piemont, znane po gastronomskih presežkih, od svetovnih vin pa do Carla Petrini-ja, začetka filozofije Slow food-a. Je ena bolj zastopanih pokrajin v Michelin-ovem vodniku po restavracijah. V Piemontu so doma lešniki z oznako IGP (oznaka geografske zaščite), saj v mestecu Alba v Piemontu, domuje ena največjih tovarn čokolade na svetu Ferrero, s svojim paradnim produktom, lešnikovim namazom Nutello. Cremino je čokolada sestavljana iz raznih čokolad in lešnikove paste.
Sestavine za Cremino: 500 g čokolade gianduja (čokolada z dodano lešnikovo pasto) 400 g čokolade fondente (temna čokolada) 210 g lešnikove paste
Pekač 25cm x 21cm ali druga poljubna dimenzija, ne večja, če pa uporabljate manjše pekače, naj bojo višji.
Sestavine za lešnikovo pasto: 400 g olupljenih, rahlo praženih lešnikov 100 g sladkorja v prahu
Za pripravo Cremina potrebujemo lešnikovo pasto, katero je težje dobiti v pakiranjih primernih za gospodinjstva. Prava lešnikova pasta zna biti zelo draga, če želimo imeti večinsko sestavo lešnikov in ne sladkorja, jo pa zelo enostavno pripravimo sami doma, potrebujemo le lešnike, nekaj sladkorja in multipraktik.
Lešnikova pasta:
400 g olupljenih lešnikov rahlo prepražimo in stresemo v multipraktik z rezilom, dodamo 100 g sladkorja v prahu (lahko tudi več, jaz raje vidim, da ga je manj, ker se tako bolje okušajo druge sestavine). Začnemo z miksanjem, cca. 10 min ali več, ker moramo dobiti pasto. Vmes aparat večkrat izklopimo, da se ne pregreje in z lopatico premešamo sestavine. Dobljeno pasto shranimo na hladnem v steriliziranem steklenem kozarcu. Ta količina zadostuje za pripravo dveh Creminov po zgornjem receptu, nekaj pa ostane še za kakšno drugo sladico.
Cremino:
Creminov je več vrst, lahko uporabite tudi belo čokolado, ki je za barvni kontrast celo priporočljiva. Jaz Cremino pripravljam po zgornjem receptu, ker rada okušam lešnike in temno čokolado.
V posodo nalomimo 200 g temne čokolade in 100 g čokolade gianduja, stopimo na pari, občasno premešamo. V stopljeno čokolado, vmešamo 65 g (lahko tudi več) lešnikove paste ter zlijemo v pekač, ki smo ga prej naoljili in obložili s peki papirjem. Damo na hladno, da se strdi (cca. 5-10 min), vendar ne preveč, ker se drugače sloji ne prilepijo lepo eden na drugega. Če na Cremino pozabite in se preveč strdi, površino malo pogrejte s fenom in nalijte drugi sloj.
Drugi sloj je 300 g čokolade gianduja stopljene na pari in 80 g vmešane lešnikov paste. Vlijemo v pekač in pustimo da se strdi.
Tretji sloj je ponovitev prvega 200 g temne čokolade, 100 g čokolade gianduja, ko je stopljena vmešamo 65 g lešnikove paste, vlijemo v pekač in pustimo da se popolnoma strdi.
Cremino vzamemo iz pekača, odstranimo peki papir, narežemo na večje tablice, katere zavijemo v plastično folijo, nekaj jih shranimo. Eno tablico narežemo na tanke rezine, ki se na jeziku stopijo, okušanje lešnikov in čokolade pa te pusti nasmejanega, zasanjanega in potolaženega.
Pripravimo si vse sestavine, da so pri roki za akcijo. Prvi sloj: 200 g temne in 100 g gianduja čokolade stopimo na pari. Pripravimo pekač, vlijemo prvi sloj čokolade v katero smo vmešali lešnikovo pasto.
Po vsakem vlitem sloju čokolade, damo pekač na hlajenje, zato da se sloji lepo nalagajo eden na drugega, ne pa zmešajo. Drugi sloj: 300 g čokolade gianduja in 80 g lešnikove paste ter priprava na vlivanje zadnjega sloja: 200 g temne čokolade, 100 g gianduja čokolade in 65 g lešnikove paste.
Cremino vzamemo iz pekača in odstranimo peki papir. Narežemo ga na podolgovate tablice, nekaj jih zavijemo v plastično folijo, enega narežemo na tanke rezine in dober tek!